top of page

ARTIST BIO

 Roman Lazar sa narodil v Dunajskej Strede, v roku 1966

Po ukončení štúdií na Pedagogickej Fakulte v Nitre, /aprobácia Slovenský jazyk/ Literatúra – Výtvarná Výchova/ založil v roku 1990 reklamnú agentúru Designland  /neskôr Lazar- Klostermann/  Ktorú riadil až do roku 2009 a v ktorej pracoval aj ako kreatívny riaditeľ.

Bol členom Art Directors Clubu a členom Prezídia Klubu reklamných agentúr Slovenska.

 Po ukončení činnosti v reklamnej agentúre sa venoval filmovej produkcii a niekoľko semestrov ako externista aj pedagogickej činnosti na univerzite.

Už začiatkom milénia mu učarovala Juhovýchodná Ázia. Pobyt v Thajsku mal veľký vplyv na jeho voľnú tvorbu, ktorej sa začal naplno venovať až v roku 2013.

V roku 2017 odchádza do Vietnamu, kde si otvoril bar na ostrove Phu Quoc a kde trávi každý rok  zimné obdobie.

V diele Romana Lazara je vplyv Juhovýchodnej Ázie evidentný.

Jeho tvorba je silne autobiografická a naratívna. Spleť príbehov z jeho dobrodružného života, projekcia „ malých súkromných dejín “ často ovplyvnených dejinami veľkými, využívajúc pritom výrazové prostriedky, ktoré nie sú v našich končinách obvyklé.

Medzi skutočné príbehy a postavy sú často vkladané aj fiktívne až mystické alebo metaforické postavy a príbehy a rôzne, niekedy až bizarné odkazy na minulosť i prítomnosť.

Autor často používa text, ako všadeprítomnú súčasť moderného sveta, ale najmä ako rôzne viac alebo menej dopovedané morálne či filozofické odkazy.

Hlavnou témou jeho diel sú ľudia, svetlá nočného života a aj keď na prvý pohľad diela pôsobia vtipne a sarkasticky, pri bližšom skúmaní v nich nachádzame veľké a silné emócie.

Bio: Bio
bottom of page